Homepage Dětské pokoje Zařizujeme domácnost na příchod miminka - část 1.

Zařizujeme domácnost na příchod miminka - část 1.

Je to slavná a veliká událost, když se na světě objeví nový člověk – je to zatím jenom takové čapkovské klubíčko, ale člověk to je. A tak se na jeho příchod musíte dobře připravit a to nejenom vy, ale i váš domov. Kde bude miminko spát a jaké vybavení si musíte do svého bytu pořídit? S narozením nového člena rodiny se k vám nastěhuje spousta radosti, ale taky spousta práce, vyčerpání, nekončící péče, a protože roztomilé děťátko si z vás vezme tolik energie, kolik uzná za vhodné, takže všechnu, bude lepší se na jeho slavný a očekávaný příchod připravit předem! A protože miminko, byť váží jen pár kilogramů, je opravdu velké téma, budeme se mu věnovat hned dvakrát. V dnešním článku se zaměříme na obecné zásady a pomůžeme vám s výběrem postýlky nebo přebalovacího pultu.

Když na miminko čeká vlastní pokojíček

Pokud máte pro miminko vlastní pokojík, je to ideální a nedělejte si zbytečně hlavu, stačí skromná, útulná místnost s minimálním vybavením. Kromě postýlky, na kterou byste jen těžko zapomněli, se v pokoji musí objevit přebalovací pult a nějaký nábytek, kde si pohodlně složíte prádlo. Protože miminko je tvor háklivý, nábytek nakupte s dostatečným předstihem a nechejte jej vyvětrat, samozřejmostí je jeho rozumné omytí. Výrobcům nábytku se dá sice důvěřovat, ale nic se nesmí přehánět. A stejně ohleduplně postupujte i s malováním pokojíčku nebo pokládáním nové podlahy. Pokud se rozhodnete vymalovat, vymalujte několik týdnů před plánovaným porodem. Co se velikosti pokoje pro miminko týká je to těžké, větší pokoj je lepší než malý, ale kdo z nás si může doma vybírat ze dvou volných pokojů. Takže se zbytečně nestresujte věcmi, které nemůžete ovlivnit.

Pokud chcete spát v jedné místnosti s novým členem rodiny, nabízí se umístění dětské postýlky do ložnice. Není to však jediná a pravděpodobně ani nejlepší možnost. Lůžko pro jednoho z rodičů (obvykle maminku) lze umístit i do dětského pokoje. Takové řešení má hned několik výhod: dítě si odmalička zvyká na vlastní pokoj; rodiče nepřijdou o soukromí a nemusí trpět společně v případě, že miminko v noci nespinká a nakonec se vyhnete budoucímu přesouvání dítěte do vlastního pokoje. Navíc vám s péčí o vaše dítě pomůže moderní technika, běžnou chůvičku doplní v prvních šesti měsících ještě monitor dechu – ten si nemusíte kupovat, zapůjčí vám jej (za rozumný peníz) v porodnici.

Jak vybrat nábytek pro miminko?

I když jsme v předchozím textu napsali, že miminko je tvor háklivý, není to tak docela pravda. Háklivé jsou především maminky, a tak budou často v pokušení pořídit všechno vybavení zbrusu nové. To ale není nezbytné. Pokud dostanete od příbuzných starší vybavení, často jej stačí pouze omýt. Chcete-li jej natřít, pak si dejte pouze pozor při výběru barvy. Žádejte barvy vhodné na dětský nábytek, na trhu je jich dostatek. Z hlediska materiálu může být nábytek pro miminko z masivu, stejně jako z moderních truhlářských materiálů, jako jsou dřevotřískové nebo dřevovláknité desky. Vyhnout se můžete pouze deskám z recyklovaného materiálu – opět by vám měl poradit truhlář nebo prodejce nábytku. Z hlediska povrchové úpravy oceníte především materiály, které půjde snadno udržovat a čistit. Jistotu, že kupujete kvalitní dětský nábytek, vám dá certifikát zdravotní nezávadnosti, pozor si dejte na škodlivé látky, jako jsou polychlorované bifenyly nebo olovo.

Halí, belí, koně v zelí

Postýlka pro klidný spánek váš i vašeho dítěte musí dítěti nabídnout minimální prostor pro pohodlný spánek – k tomu v prvních měsících bude stačit i postýlka o rozměru 60 x 120 cm. Je to však naprosté minimum, lepší je pořídit postýlku, z níž dítě tak rychle nevyroste – řekněme o rozměrech 70 x 140 cm. Důležitá je i polohovatelnost roštu, dítě až se naučí stát (a s pomocí žebrování postýlky to jde všem miminkům snadno), musí z bezpečnostních důvodů spát v nižší poloze. Hned po narození naopak oceníte vyšší polohu roštu, nebudete se muset zbytečně ohýbat.

Rošt by měl větrat a to nejdůležitější je výběr kvalitní matrace, na té se nevyplatí šetřit. Běžná zkušenost maminek radí, postýlku lze použít po starších sourozencích nebo dětech příbuzných, ale matraci si miminko zaslouží vlastní. Pokud si pořídíte postýlku se spustitelnou boční stěnou, pak dbejte na to, aby pojistný mechanismus byl dostatečně sofistikovaný a neporadilo si s ním ani to nejzvídavější dítě! Postýlka musí mít všechny hrany oblé a veškeré šrouby a matky musí být bezpečně schovány mimo dosah dítěte. Pozor si dejte rovněž na rozestupy příček, ty by měly být od 4,5 cm do 7,5 cm, aby jimi děťátko neprostrčilo hlavičku.

Mnohé maminky ocení i mobilní postýlku, k tomu stačí alespoň dvě kolečka, postýlka není těžká, takže to bohatě stačí. Maminky ve velkých (dvoupatrových) domech si možná pořídí postýlky rovnou dvě. Dobrou a přenosnou alternativou druhé postýlky může být proutěný košík – ten však poctivou postýlku s kvalitní matrací plnohodnotně nenahradí a ani v něm dítě nebude spát dlouho.

Přebalovací pult, praktický a šetrný k vašim zádům

Není to žádný složitý kus nábytku, z pravidla se jedná o otevřenou, snadno přístupnou skříňku, která pojme zásobu plínek, dětskou kosmetiku a třeba i rezervní oblečení. Vlastní přebalovací pult je lepší větších rozměrů, může být napevno spojený se skříňkou stejně jako přenosný. Důležitá je výška celé přebalovací sestavy, přebalovací pult vysoký 90 cm bude šetrný k vašim zádům, a věřte, že se vám vyplatí víc než samostatný přebalovací pult, k němuž byste se musela pracně ohýbat. Přebalovací pult by měl mít zvýšené bočnice – budete se cítit bezpečněji a musí být vyrobený z omyvatelného materiálu – důvody k tomu jsou velmi prozaické a jistě si je dovedete domyslet.

Nic se nemá přehánět a všechno má svůj čas. Takže s přebalovacím pultem dnes skončíme a v pokračování našeho článku se zaměříme na další rady a tipy, jak zařídit domácnost na příchod nového člena rodiny. Zatím se držte a pamatujte: Těhotenství není nemoc!

SDÍLET ČLÁNEK
Další články